фæхитын

фæхитын
Хуымæтæг, аразгæ, æдзæугæ мивдисæг. Æххæст хуыз.
Æбæлвырд формæ бирæон нымæцы:
фæхитынтæ
Æбæлвырд формæ "-æн"-ыл:
фæхитæн
Æбæлвырд формæ "-æн"-ыл бирæон нымæцы:
фæхитæнтæ-йедтæ
Ифтындзæг:
Æргомон здæхæн. Нырыккон афон.
æз фæхитынмах фæхитæм
ды фæхитыссымах фæхитут
уый фæхитыуыдон фæхитынц
Æргомон здæхæн. Ивгъуыд афон.
æз фæхитыдтонмах фæхитыдтам
ды фæхитыдтайсымах фæхитыдтат
уый фæхитыдтауыдон фæхитыдтой
Æргомон здæхæн. Суинаг афон.
æз фæхитдзынæнмах фæхитдзыстæм
ды фæхитдзынæсымах фæхитдзыстут
уый фæхитдзæнис (фæхитдзæни, фæхитдзæн)уыдон фæхитдзысты
Фæдзæхстон здæхæн. Нырыккон афон.
ды фæхитсымах фæхитут
уый фæхитæдуыдон фæхитæнт
Фæдзæхстон здæхæн. Суинаг афон.
ды фæхит-иусымах фæхитут-иу
уый фæхитæд-иууыдон фæхитæнт-иу
Бæллиццаг здæхæн. Нырыккон æмæ суинаг афон.
æз фæхитинмах фæхитиккам
ды фæхитиссымах фæхитиккат
уый фæхитидуыдон фæхитиккой
Бæллиццаг здæхæн. Ивгъуыд афон.
æз фæхитыдтаинмах фæхитыдтаиккам
ды фæхитыдтаиссымах фæхитыдтаиккат
уый фæхитыдтаидуыдон фæхитыдтаиккой
Бадзырдон здæхæн. Суинаг афон.
æз фæхитонмах фæхитæм
ды фæхитайсымах фæхитат
уый фæхитауыдон фæхитой
Миногми:
фæхитæг
фæхитаг
фæхитинаг
фæхитгæ
Фæрссагми:
фæхитгæ
фæхитгæйæ
Вазыгджын формæтæ:
Активон формæтæ:
Разæнгардгæнæн формæ:
фæхитын кæнын
Пассивон формæтæ:
Æнæцæсгомон формæтæ:
Дзырдарæзт:
Мивдисæджы номон формæтæ:
фæхитæг
фæхитаг
фæхитинаг
фæхитгæ
фæхитæн
фæхитæггаг
Номдар:
фæхитынад
фæхит-фæхит
Миногон:
æнæфæхитгæ
фæхитынхъом

Словарь словообразований и парадигм осетинского языка. . 2009.

Поможем написать курсовую

Полезное


Смотреть что такое "фæхитын" в других словарях:

  • хитын — ↓ ахитын, фæхитын Хуымæтæг, æнæаразгæ, æдзæугæ мивдисæг. Æнæххæст хуыз. Æбæлвырд формæ бирæон нымæцы: хитынтæ Æбæлвырд формæ æн ыл: хитæн Æбæлвырд формæ æн ыл бирæон нымæцы: хитæнтæ йедтæ Ифтындзæг: Æргомон здæхæн. Нырыккон афон …   Словарь словообразований и парадигм осетинского языка

  • хитын — з.б.п., хитыдтон, хитыдтаин, хитдзынæн …   Орфографический словарь осетинского языка

  • ахитын — ↑ хитын Хуымæтæг, аразгæ, æдзæугæ мивдисæг. Æххæст хуыз. Æбæлвырд формæ бирæон нымæцы: ахитынтæ Æбæлвырд формæ æн ыл: ахитæн Æбæлвырд формæ æн ыл бирæон нымæцы: ахитæнтæ йедтæ Ифтындзæг: Æргомон здæхæн. Нырыккон афон. æз ахитын … …   Словарь словообразований и парадигм осетинского языка

  • Все простые непроизводные глаголы — см. КЛАССИФИКАТОР 415 глаголов æвæрын æввæрсын æвгæнын æвдæлын æвдæрзын æвдисын …   Словарь словообразований и парадигм осетинского языка

  • Непереходные глаголы — см. КЛАССИФИКАТОР 165 глагола Данные глаголы спрягаются как непереходные (Исключения: кæс Непереходные глаголы с переходным спряжением): æввæрсын …   Словарь словообразований и парадигм осетинского языка

  • Непереходные глаголы с переходным спряжением — см. Непереходные глаголы 39 глаголов Данные глаголы, будучи непереходными, спрягаются как переходные æвзидын æрттивын æхснырсын абузын абухы …   Словарь словообразований и парадигм осетинского языка


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»